ΑΕΚ- Παναθηναϊκός 0-2 στο ημίχρονο

Κοντά σε μιά πολύ μεγάλη νίκη βρίσκεται ο Παναθηναϊκός, που προηγείται στο πρώτο ημίχρονο της ΑΕΚ με 2-0, σε αγώνα της Super League στο ΟΑΚΑ.

Οι "πράσινοι" ήταν καταφανώς ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, είχαν εδαφική υπεροχή, δημιούργησαν φάσεις και έφεραν σε δύσκολη θέση την ΑΕΚ.

Προηγήθηκαν στο 34' με σουτ του Μακέντα, ο οποίος δέχθηκε πάσα από τον Βιγιαφάνες μέσα στην περιοχή, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Χατζηγιοβάνη.

Τέσσερα λεπτά αργότερα μάλιστα ο Χατζηγιοβάνης άγγιξε το 2-0, καθώς πέρασε σαν σταματημένο τον Ινσούα, όμως, το σουτ του ήταν άστοχο.

Στη συνέχεια, ενώ η ΑΕΚ προσπαθούσε χωρίς επιτυχία να ισορροπήσει το παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός διεύρυνε το σκορ, με γκολ που σημείωσε στο τελευταίο λεπτό το ημιχρόνου ο Κουρμπέλης, με πλασαριστο σουτ μέσα από την περιοχή.

Εαν η ΑΕΚ χάσει τελικά το ματς, θα έχει να αντιμετωπίσει βαρύ κλίμα και "γκρίνιες" στο εσωτερικό της, με έντονη αμφισβήτηση του προπονητή της Μάισμο Καρέρα. Επισημαίνεται ότι η Ενωση έχασε τους δύο τελευταίους αγώνες στην έδρα της από την ουκρανική Ζόρια και την πορτογαλική Μπράγκα, για το Europa League. Στο Πρωτάθλημα μετρά τέσσερις νίκες στη σειρά και κρατιέται κοντά στην κορυφή. Δεν έχει χάσει τα πέντε τελευταία, μετά την ήττα από τον Ατρόμητο, που είναι η μοναδική της στη σεζόν.