"Αναστημένος" ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ

Μεταμορφωμένος  και αναγεννημένος αγωνιστικά ο Παναθηναϊκός υπέταξε τον ΠΑΟΚ (2-1) στο τελευταίο ματς της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, επιτυγχάνοντας τον πρωταρχικό στόχο του, που ήταν μία θέση στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Στη Λεωφόρο έγινε εξαιρετικό παιχνίδι κατά διαστήματα, με συνεχές ανεβοκατέβασμα της μπάλας και  πολλές επιθετικές προσπάθειες εκατέρωθεν.

Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίωρο και δημιούργησε τρεις καλές ευκαιρίες: Σε κεφαλιά του Ζίφκοβιτς στο 14΄ η μπάλα "έγλειψε" τη ρίζα του δοκαριού, στο 30΄ διαγώνιο σουτ του Κρέσπο έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 37΄κεφαλιά του Τζόλη πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτόςπου άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό: Ο Βιγιαφάνιες άλλαξε το παιχνίδι στα δεξιά προς τον Χατζηγιοβάνη, εκείνος σέντραρε και ο Μακέντα από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Ζίβκοβιτς, κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με ανεβασμένο ηθικό και αυτοπεποίθηση, οι "πράσινοι" ανέβασαν την απόδοση τους, ενώ ο ΠΑΟΚ κυνηγούσε την ισοφάριση, χωρίς να μπορεί να φθάσει σε τελικές προσπάθειες.

Μέσα σε διάστημα δύο λεπτών επιτεύχθηκαν δύο γκολ που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ: Στο 82' ο Ιωαννίδης έκανε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό και φάνηκε ότι "κλειδώνει" τη νίκη. Ομως δύο λεπτά αργότερα, στο 84', μετά από σουτ του Κρέσπο και απόκρουση του Διούδη, ο Κρμέντσικ μείωσε σε 2-1 και ο "Δικέφαλος" ξαναμπήκε στο παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά τα τελευταία λεπτά, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.