Europa League: Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα πρόκρισης

Ο Ολυμπιακός "φιλοδώρησε" με 4 γκολ την Αϊντχόβεν, κέρδισε τελικά με 4-2 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους “16” του Europa League.

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν εξαιρετική εμφάνιση, κυριάρχησαν στο γήπεδο σε μεγάλο μέρος του αγώνα και έδειξαν αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ, ισοφαρίστηκαν, αλλά στη συνέχεια έδειξαν ψυχικόσθένος και αποφασιστικότητα που τους έδωσαν τη νίκη.

Το παιχνίδι στο γήπεδο Καραϊσκάκη ήταν ανοιχτό από τα πρώτα λεπτά. Ο Ολυμπιακόςάνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό: Από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, ο Μπουχαλάκης πήρε άψογη ψιλοκρεμαστή κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Αϊντχόφεν δεν άργησε να “απαντήσει” με τη βοήθεια και της τύχης. Στο 14′ ο Ζάχαβι βρέθηκε μέσα στην περιοχή των Πειραιωτών και σούταρε μαρκαρισμένος. Η μπάλα κόντραρε στον Παπασταθόπουλο και αιφνιδίασε τον Σα, με αποτέλεσμα να καταλήξει στα δίχτυα (1-1).

Η γρήγορη ισοφάριση έδωσε ψυχολογικό πλεονέκτημα στην ολλανδική ομάδα.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε  πάντως να σκοράρει στη συνέχεια, χάρη στην εντολή του Μαρτίνς που ζήτησε φουλ επίθεση. Σε “ανέβασμα” αρκετών παικτών στην περιοχή της Αϊντχόφεν, ο Εμβιλά εκμεταλλεύτηκε μία απόκρουση της άμυνας και με φοβερό “σκαστό” σουτ έκανε το 2-1.

Οι παίκτες του Μαρτίνς έδωσαν όμως το δικαίωμα για νέα ισοφάριση στην Αϊντχόφεν, δύο λεπτά αργότερα. Σε εκτέλεση κόρνερ ο Ζάχαβι πήρε κεφαλιά, νίκησε τον Σα και έγραψε το 2-2.

Παρά τη νέα ψυχρολουσία οι Πειραιώτες συνέχισαν να παίζουν επιθετικά. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ελ Αραμπί έκλεψε την μπάλα στην άμυνα των Ολλανδών, ντρίμπλαρε και τον τερματοφύλακα Εμβογκό για να δώσει το τρίτο προβάδισμα στην ομάδα του. Το 3-2 ήταν έτσι το σκορ του απίθανου πρώτου ημιχρόνου.

Το ματς ήταν ανοιχτό και στο δεύτερο μέρος. Οι Ολλανδοί είχαν δοκάρι στην πρώτη τους φάση στο 48′. Ο Ζάχαβι λίγο έλειψε να κάνει χατ-τρικ, αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σα.

Το τελικό σκορ 4-2 διαμορφώθηκε στο 83΄ με σουτ του Μασούρα από τη μεγάλη περιοχή