Εχασε η ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό, μένει πίσω στην κούρσα

Με δύο γκολ του Μπρούμα που μπήκε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός  νίκησε 2-0 την ΑΕΚ  στο γήπεδο Καραϊσκάκη, σε αγώνα των play offs.  Η ήττα αυτή απομακρύνει την Ενωση από τον στόχο της για κατάκτηση της δεύτερης θέσης, καθώς μένει 3 βαθμούς πίσω από τον ΠΑΟΚ και τον Αρη

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή (65%), αλλά την ανάλωσε προσπαθώντας να βρει χώρους για να απειλήσει. Η ΑΕΚ κάλυψε καλά το χώρο αποτρέποντας κινδύνους και παράλληλα ήταν δημιουργική στην επίθεση.

Σε μιά από αυτές, στο 29΄, ο  Βασιλαντωνόπουλος πέτυχε γκολ, που ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από εξέταση της φάσης στο VAR.

Το VAR έδωσε την τελική "ετυμηγορία" και στη φάση του 37, όταν ο Ολυμπιακός σημείωσε γκολ με κεφαλιά του Σεμέδο, αλλά είχε προηγηθεί χέρι του Μπουχαλάκη.

Στο ημίχρονο ο Μαρτίνς έκανε  τρεις αλλαγές, βάζοντας τους Μπρούμα, Ελ Αραμπί και Εμβιλά στις θέσεις των Χασάν, Φορτούνη και Μπουχαλάκη.

Στο 50΄ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ: Ο Μασούρας έκανε κάθετη πάσα στον Ελ Αραμπί, εκείνος έκανε παράλληλη σέντρα προς τον Μπρούμα, ο οποίος σε κενή εστία πλάσαρε για το 1-0.

Στο 56' ο Ελ Αραμπί έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν δεν βρήκε καλά την μπάλα στο βηματισμό του και αντί να σουτάρει απλώς την έσπρωξε άυτ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ολυμπιακός έχασε σπουδαία ευκαιρία για γκολ: Ο Μπρούμα μπήκε στην περιοχή και αντί να τελειώσει τη φάση σουτάροντας, επέλεξε να πασάρει στον Ελ Αραμπί ο οποίος αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να σουτάρει.

Στο επόμενο λεπτό ο Μπρουμα κυνήγησε τη μπάλα στα μετόπισθεν της ΑΕΚ, εκμεταλλεύτηκε λάθος του Νεντελτσιάρου και σκόραρε πλασάροντας τον τερματοφύλακα.