Εχασε η εθνική μας στο φιλικό με την Ουγγαρία

Πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση, η εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου έχασε με 2-1 από την Ουγγαρία, σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στη «Φέρεντς Πούσκας Αρίνα» της Βουδαπέστης

Το νικητήριο τέρμα των γηπεδούχων σημειώθηκε στις καθυστερήσεις, ενώ 12 λεπτά νωρίτερα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε ισοφαρίσει με πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπακασέτας.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής Γκουστάβο Πογέτ είχε χαρακτηρίσει τον αγώνα αυτό ως τελική δοκιμή, προκειμένου να καταλήξει ποιούς διεθνείς ποδοσφαιριστές θα χρησιμοποιήσει στους αγώνες της προκριματικής φάσης του Euro 2024.

Η εθνική μας ήταν καλή μόνο στο πρώτο 10λεπτο, ενώ στη συνέχεια  φάνηκε αναποτελεσματική στην επίθεση και με αδυναμίες στην άμυνα. Σε γενικές γραμμές η Ουγγαρία ήταν καλύτερη και δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες για γκολ.

Οι Ούγγροι άνοιξαν το σκορ στο 15;. Εκλεψαν τη μπάλα κάτω από το κέντρο και με πέντε πάσες μπήκαν στην περιοχή. Τελικός αποδέκτης ο  Σάλαϊ που με πλασέ έγραψε το 1-0.

Οι διεθνείς μας πήραν για λίγο τον έλεγχο, όμως έλειπαν η έμπνευση κι η δημιουργία. Αντίθετα, στο 28', οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου, με μακρινό σουτ του Τζούτζακ που απέκρουσε ο Πασχαλάκης.

Η Ελλάδα μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και ο Μασούρας απείλησε με σουτ στο 48'. Στο 79' κέρδισε πέναλτι  σε μαρκάρισμα του Στάιλς στον Μπακασέτα. Ανέλαβε την εκτέλεση, πετυχαίνοντας το 10ο γκολ του με τη φανέλα της εθνικής.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Κάλμαρ εκτέλεσε φάουλ και σημείωσε το νικητήριο γκολ των Ούγγρων.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογιέτ): Πασχαλάκης, Ρότα, Χατζηδιάκος, Ρέτσος, Γιαννούλης (68' Κυριακόπουλος), Μπακασέτας, Μπουχαλάκης (68' Χατζηγιοβάνης), Κουρμπέλης (87' Παπανικολάου), Μασούρας (87' Δουβίκας), Ιωαννίδης (61' Φούντας), Μάνταλος

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Ντιμπούζ (90'+2' Ζάπανος), Μπότκα (71' Λανγκ), Όρμπαν, Σαλάι, Φιόλα, Κερκέζ, Νάγκι (53' Νάγκι), Στάιλς, Τζούτζακ (53' Άνταμ), Σομποσλάι (90'+2' Κάλμαρ), Σάλαϊ (71' Νταρντάι).