Εχασε ο ΠΑΟΚ στο Κράσνονταρ, αλλά έμεινε “ζωντανός”

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” είχε την ευκαιρία να “καπαρώσει” τη συμμετοχή του στους ομίλους υου Champions League, αλλά την έχασε χάνοντας  με 2-1 στο Κράσνονταρ, όπου έπεσε θύμα... ανατροπής

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε χάνοντας πέναλτι, προηγήθηκε 0-1, μετάτην ισοφάριση έφτασε πολύ κοντά στο 1-2, αλλά αμέσως μετά δέχθηκε δεύτερο γκολ, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τώρα πρέπει να νικήσει με 1-0 ή με διαφορά δύο τερμάτων (αν οι Ρώσοι επιτύχουν γκολ) στον επαναληπτικό αγώνα που θα γίνει την επόμενη Τετάρτη 30 Σεπτεμβρίου στη Θεσσαλονίκη.

Οι δευτεραθλητές Ελλάδος  πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, παίζοντας δυνατά και οργανωμένα,δημιούργησαν ευκαιρίες, είχαν δοκάρι στο 1-1, ενώ η απώλεια του πέναλτι στο ξεκίνημα του ματς δεν φάνηκε να τους επηρέασε ψυχολογικά.

Η ρωσική ομάδα ήταν πολύ επικίνδυνη όταν έφτανε στη γραμμή της περιοχής, εξουδετερώνοντας πολλές φορές τα αμυντικά ατού του ΠΑΟΚ.

Η πρώτη σημαντική φάση έγινε στο 5', όταν σε σουτ του Σβαμπ, η μπάλα χτύπησε στο χέρι αμυνομένου της Κράσνονταρ. Ο Πέλκας ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Σαφόνοβ απέκρουσε.
Χωρίς να επηρεασθεί ψυχολολογική, ο ΠΑΟΚ συνέχισε επιθετικά. Στο 32΄ ο Ζίβκοβιτς έκανε  παράλληλο σέντρα, ο Πέλκας διεκδίκησε τη μπάλλα από τους αμυντικούς της Κράσνονταρ και με εξαιρετικό μυτάκι την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του Σαφόνοβ

Οι γηπεδούχοι έφθασαν στην ισοφάριση στο 39ο λεπτό. Ήταν μια στιγμή απροσεξίας του Δημήτρη Γιαννούλη, ο οποίος ανέτρεψε τον εξαιρετικό χειριστή της μπάλας  Ρεμί Καμπελά. Ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο Κλάεσεν και έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε ένα δεκάλεπτο επιθετικό κρεσέντο μετά το 60', κυνηγώντας το γκολ που θα του έδινε πάλι το προβάδισμα και θα τον καθιστούσε φαβορί την πρόκριση.

Αποκορύφωμα της επιθετικής προσπάθειας ήταν ένα του Ομάρ Ελ Καντουρί, που βρήκε το δεξιό κάθετο δοκάρι.
Αντί όμως να πάρει εκ νέου προβάδισμα, δύο λεπτά αργότερα δέχθηκε γκολ:  Ο Πετρόβ έβγαλε ξανά την μπάλα στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, ο Μάρκους Μπεργκ την “τσίμπησε” ανάμεσα σε Κρέσπο και Ζίβκο Ζίβκοβιτς και έδωσε έτοιμο γκολ στον Ρεμί Καμπελά, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ (Μουράντ Μουσάεβ): Σαφόνοβ, Πετρόβ, Κάιο, Σορόκιν, Ραμίρες, Βάντερσον (86' Σουλεϊμάνοβ), Φιλένα, Κλάεσον, Όλσον, Καμπελά (81' Ούτκιν), Μπεργκ.
ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκο Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Αντρίγια Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (79' Μπίσεσβαρ), Τζόλης (84' Σβιντέρσκι).