Η εθνική μας νίκησε στο Μπέλφαστ, στην πρεμιέρα του Nations League

Με νίκη επί της Βόρειας Ιρλανδίας στο Μπέλφαστ  με 1-0 ξεκίνησε η εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου τους αγώνες της στους ομίλους του Nations League.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Μπακασέτας στο 39', μετά από παράλληλη σέντρα του Λημνιού

Η εθνική μας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου, όταν κυριάρχησε στο γήπεδο  και είχε κατοχή μπάλας 63/37.

Στο 52΄είχε μια εξαιρετική ευκαιρία να διπλασιάσει το σκορ και να "κλειδώσει" τη νίκη: Ο Λημνιός βγήκε με κούρσα στα  δεξιά και έβγαλε σέντρα ακριβείας παράλληλα προς την αντίπαλη εστία. Ο Γιακουμάκης που ήταν ο παραλήπτης έχασε το βηματισμό του, δεν βρήκε τη μπαλα και η ευκαιρία χάθηκε.

Οι Ιρλανδοί ισορρόπησαν το παιχνίδι στη συνέχεια και έγιναν απειλητικοί μετά το 55΄. Στο 67΄ ο Χατζηδιάκος έκανε λάθος και η μπάλα στρώθηκε στον ΜακΓκιν που σούταρε πάνω στον Βλαχοδήμο

Προσπαθώντας να αντιμετωπίσει την επιθετικότητα των Ιρλανδών ο Πογέτ πραγματοποίησε τριπλή αλλαγή: Στη θέση του Λημνιού μπήκε ο Παυλίδης, ο Χατζηγιοβάνης πήρε τη θέση του Γιακουμάκη και ο Κουρμπέλης αντικατέστησε τον Μπακασέτα.

Η εθνική μας έχασε αλλη μία σπουδαία ευκαιρία στο 75΄: Ο Σιώπης έφυγε στην αντεπίθεση και άνοιξε δεξιά στον Ρότα, που άργησε να σουτάρει, κλείστηκε και έχασε τη μπάλα.

Στο τελευταίο 10λεπτο οι Ιρλανδοί πίεσαν δημιούργησαν φάσεις, αλλά δεν κατάφεραν να σημειώσουν γκολ.

Β. ΙΡΛΑΝΔΙΑ (Mπάρακλο): Πίκοκ, Φάρελ, Μπράντλεϊ(62′ Μακ Γκιν), Έβανς, Μπάλαρντ, Λέιν(80′ Χιούμ), Ντέιβις, ΜακΝερ, Σάβιλ(80′ Τσαρλς), Α. ΜακΚαν, Λέιβερι(62′ Λάφερτι), Γουάιτ

ΕΛΛΑΔΑ (Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα (90′ Μπάλντοκ), Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Σιώπης (82′ Τζαβέλλας), Μάνταλος, Μπουχαλάκης, Λημνιός(69′ Παυλίδης), Μπακασέτας (69′ Κουρμπέλης), Γιακουμάκης (69′ Χατζηγιοβάνης)