Η Λαμία κέρδισε 0-3 στο Αγρίνιο

Προβάδισμα στη μάχη της παραμονής στη Super League πήρε η Λαμία, κερδίζοντας 3-0 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, σε αγώνα των play out του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο 20λεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν κλειστά και αναγνωριστικά, με αποτέλεσμα να μη δημιουργηθεί ούτε μία φάση άξια λόγου. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της μπάλας, χωρίς όμως να απειλούν την εστία του Επασί, ενώ η Λαμία έψαχνε την κατάλληλη ευκαιρία για να βγει στην κόντρα.

Την βρήκε στο 23ο λεπτό όταν βγήκε γρήγορα από τα δεξιά. Με σέντρα ακριβείας ο Ντέλετιτς  βρήκε τον Βασιλακάκη, ο οποίος με υπέροχη κεφαλιά νίκησε τον Μελίσσα και έγραψε το 1-0.

Πριν καν προλάβει ο Παναιτωλικός να αντιληφθεί τι συνέβη, η Λαμία χτύπησε και πάλι στην αντεπίθεση με τον Ντέλετιτς αυτή τη φορά να χρίζεται σκόρερ στο 27ο λεπτό, με σουτ μετά από ασίστ του Καραμάνου.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να συνέλθει από το σοκ των δυο γκολ, χωρίς να καταφέρει κάτι αξιόλογο. Και αντί να πετύχει γκολ, δέχθηκε ένα ακόμη , που ήταν κάτι σαν τελειωτικό χτύπημα.

Η φάση ξεκίνησε από τον Ντέλετιτς: Στο 43΄ έκανε μπροστινή στον Ρόμανιτς, ο οποίος βγήκε ολομόναχος στην κόντρα κουβάλησε την μπάλα για αρκετά μέτρα και την έστειλε με πλασέ στα αντίπαλα δίχτυα γράφοντας το 3-0