Επικαιρότητα

Η Μπάρτσα είχε ΜΕΣΙα και απέφυγε την ήττα από τη Σεβίλλη (vid)

Ούτε η Σεβίλλη κατάφερε να μάθει στην Μπαρτσελόνα τι σημαίνει ήττα! Η ομάδα του Βαλβέρδε βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 όμως με γκολ των Σουάρες και Μέσι στο 88’ και στο 89’ έφυγε «ατσαλάκωτη» και από την Ανδαλουσία!

Για την ανατροπή, χρειάστηκε να μπει στο παιχνίδι ο Μέσι, ο οποίος ήταν στον πάγκο μέχρι το 58' και για να φανεί πως Ντεμπελέ και Κουτίνιο, παρά τα 300 εκατ. ευρώ, που σπαταλήθηκαν για την απόκτησή τους, δεν μπορούν χωρίς τον Μέσι.

Πάντως, το παιχνίδι στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» ήταν συγκλονιστικό. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και στο 36ο λεπτό έπιασαν στον ύπνο την άμυνα του Τερ Στέγκεν. Ο Κορέα πέρασε την μπάλα στον Βάσκες, που αφού ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Πικέ, άνοιξε το σκορ. Λίγο μετά την σέντρα στο β’ μέρος, οι παίκτες του Μοντέλα διπλασίασαν τα τέρματά τους. Έπειτα από φάση διαρκείας η μπάλα έφτασε στον Μουριέλ (50’) που με σουτ το οποίο κόντραρε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μετά το 2-0 το παιχνίδι έγινε ροντέο και η Σεβίλλη, θα μπορούσε να κάνει το 3-0 και να τελιώσει το παιχνίδι. Δεν το έκανε όμως. Η Μπάρτσα αναγκάστηκε να ανοιχτεί υπερβολικά, η Σεβίλλη ήταν φωτιά στις αντεπιθέσεις και οι δύο ομάδες έβγαζαν τη μία ευκαιρία πίσω απ’ την άλλη. Κάθε λεπτό που περνούσε ήταν υπέρ των γηπεδούχων, που παρότι βρέθηκαν αγκαλιά με τη νίκη την έχασαν μέσα από τα χέρια τους.

Ο Σουάρες στο 88’ με γυριστό ύστερα από κόρνερ έβαλε ξανά τους Καταλανούς στο ματς και πριν καλά-καλά προλάβουν να καταλάβουν τι έγινε οι Σεβιγιάνοι είδαν το Μέσι (είχε μπει αλλαγή αντί του Ντεμπελέ στο 58’) να κάνει το 2-2 στο αμέσως επόμενο λεπτό (89’).