Διπλό της ΑΕΚ στη Τούμπα, ισοπαλία στη Νέα Σμύρνη

Μεγάλη κερδισμένη της πρώτης αγωνιστικής είναι η ΑΕΚ παίρνοντας κεφάλι στην μίνι κούρσα για το "εισιτήριο" που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ νίκησε τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα με 0-1 και σε συνδυασμό την ισοπαλία Πανιωνίου - Παναθηναϊκού η βαθμολογία διαμορφώνεται ως εξής:

ΑΕΚ 3

ΠΑΟΚ 2

Παναθηναϊκός 2

Πανιώνιος 1

Σχετικά εύκολη για τα δεδομένα μπορεί να θεωρηθεί πως ήρθε η νίκης της ΑΕΚ μέσα στην Τούμπα, Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ είχε να ξεπεράσει την απογοήτευση από την απώλεια Κυπέλλου από τον ΠΑΟΚ και να πάιξει την πρώτη αγωνιστική στην "καυτή έδρα" της Τούμπας. Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς με κλασσικές ευκαιρίες που είχαν ως απάντηση όμως την πολύ καλή παρουσία του Γλύκου κάτω από τα δοκάρια. Η ΑΕΚ φαίνεται πως θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο, Τελικά το γκολ που χάρισε το χρυσό τρίποντο επετεύχθη από τον Ντίντακ στο 10'. Σκληρά μαρκαρίσματα και πολλά λάθη στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ δεν αποσυντονίστηκε, με εξαίρεση μια κεφαλιά του Κίτσιου (76’) δεν απειλήθηκε καθόλου και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τον Χιμένεθ και τους παίκτες του να πανηγυρίζουν έξαλλα μέσα στην Τούμπα.

Δίκαιη μοιρασιά στη Νέα Σμύρνη ανάμεσα σε Πανιώνιο και Παναθηναϊκό (1-1) με τις δυο ομάδες να μοιράζονται γκολ, βαθμούς αλλά και φωνές για την διαιτησία ζητώντας από ένα πέναλτι. Προηγήθηκε με δέκα ο Παναθηναϊκός χάρη στον Μπεργκ, ισοφάρισε ο Μασούρας για τον Πανιώνιο που διαμαρτύρεται έντονα για πέναλτι μετά το 1-1. Χτύπησε σοβαρά ο Βιγιαφάνιες. Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο ενώ η ΑΕΚ υποδέχεται τους "κυανέρυθρους".