Euro2024: Η Γαλλία λύγισε την Πορτογαλία στα πέναλτι και πέρασε στα ημιτελικά

Μετά από 120 λεπτά αγώνα χωρίς γκολ, Γαλλία και Πορτογαλία έπαιξαν την πρόκριση στη ρουλέτα των πέναλτι, όπου οι Γάλλοι επικράτησαν 5-3.

Οι "τρικολόρ" ευστόχησαν και στα πέντε. Για τους Πορτογάλους ο Ζοάο Φέλιξ έχασε το τρίτο στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι, ενώ ο Μέντες ευστόχησε  στο 4ο κάνοντας το σκορ 4-3. Δεν είχαν δικαίωμα να εκτελέσουν άλλο, όταν ο Ερναντέζ ευστόχησε στο 5ο για τους Γάλλους και το σκορ έγινε 5-3.

Στα ημιτελικά η Γαλλία θα αντιμετωπίσει την Ισπανία, που κέρδισε νωρίτερα τη Γερμανία 2-1 στην παράταση.

Το ματς στο Αμβούργο ήταν μέτριο ποιοτικά. Πάντως οι δύο ομάδες έπαιξαν δυνατά και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για γκολ.

Ηταν ο τελευταίος αγώνας με την εθνική για τον Κριστιάνο Ρονάλντο, που έγραψε ιστορία ως ο μοναδικός με έξι συμμετοχές σε Euro, έμεινε όμως χωρίς γκολ στα γήπεδα της Γερμανίας .