Euro24: Η Ισπανία υπέταξε τη Γερμανία και πέρασε στα ημιτελικά

Η Ισπανία επικράτησε στην παράταση με 2-1 κόντρα στη Γερμανία στον πρώτο προημιτελικό του Euro 2024. και πήρε την πρόκριση στους «4» της διοργάνωσης.

Στον ημιτελικό  θα αντιμετωπίσει το νικητή του αποψινού αγώνα Πορτογαλία- Γαλλία

Η ισπανική ομάδα κυριάρχησε στο γήπεδο στο μεγαλύτερο μέρος του πρωτου ημιχρόνου και είε μερικές καλές ευκαιρίες που πέρασαν αναξιοποίητης.

Στο 51΄άνοιξε το σκορ με  αριστουργηματικό πλασέ του Ολμο πάνω στην κίνηση.

Η Γερμανία αντέδρασε μετά το γκολ και πίεσε ασφυκτικά. Στο 70΄είχε τεράστια ευκαιρία σε σουτ του Άντριχ, το οποίο απέκρουσε ο Σιμόν.

Η Γερμανία πλησίασε στην ισοφάριση στο 72΄, όταν ο Φίλκρουγκ έστρωσε τη μπάλα στον Χάβερτς, του οποίου το σουτ σταμάτησε στο σώμα του Καρβαχάλ.

Νέα ευκαιρία για τη Γερμανία  στο 77΄με τον Φίλκρουγκ να κάνει σουτ στην κίνηση και να στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Στο 89΄η Γερμανία έκανε το 1-1 με ονειρικό γκολ του Βίρτς: Μετά από σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Κίμιχ πήρε κεφαλιά, η μπάλλα εφτασε  στον Βιρτς, ο οποίος με άψογο τελείωμα εκτέλεσε τον Σιμόν για το 1-1.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.

Στα πρώτα λεπτά της παράτασης οι δύο ομάδες έπαιζαν προσεκτικά και έψαχναν το γκολ χωρίς να ριψοκινδυνεύσουν.

Τρομερή ευκαιρία για την Ισπανία στο 104΄, οταν σουτ του Ογιαρθάμπαλ πέρασε άουτ.

Στο 120΄η Ισπανία έκανε το 2-1 με τον Μερίνο: Υπερόχη ασίστ του Όλμο βρίσκει τον Μερίνο ο οποίος με κεφαλιά κάνει το 2-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ισπανία: Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάντ (46΄ Νάτσο), Λαπόρτ, Κουκουρέγια, Ρόδρι, Ρουίθ (110΄Χοσέλου), Γιαμάλ, Πέδρι (8’ Όλμο), Γουίλιαμς (80΄ Μερίνο), Μοράτα (80΄Ογιαρθάμπαλ)

Γερμανία: Νόιερ, Κίμιχ, Ρίντιγκερ,Τα (80΄Μίλερ), Ράουμ (57΄ Μίτελστετ), Τζαν (46΄ Άντριχ), Κρόος, Μουσιάλα, Γκιουντογκάν (57΄ Φίλκρουγκ), Σανέ (46΄ Βιρτς), Χάβερτς (91΄Άντον)