Η Μονακό (απο)καθήλωσε την Ντόρτμουντ

Προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Champions League απέκτησε η εκπληκτική Μονακό του γνώριμου μας από τη θητεία του στο Ολυμπιακό Λεονάρντο Ζαρντίμ, κερδίζοντας με 2-3 στο Ντόρτμουντ την τοπική Μπορούσια.

Το ματς ήταν διαφήμιση του ποδοσφαίρου, καθώς οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά και θεαματικά, δημιοούργησαν και έχασαν πολλές ευκαιρίες, πέτυχαν  εντυπωσιακά γκολ και  πρόσφεραν θέαμα και συγκινήσεις στους 69.000 θεατές - όπως και στα εκατομμύρια τηλεθατές που παρακολούθησαν τον αγώνα σε ζωντανή μετάδοση.

Στο 16΄ ο Ιταλός διαιτητής Ορσάτο υπέδειξε πέναλτι και κίτρινη κάρτα στον Παπασταθόπουλο. Στην εκτέλεση της εσχάτης των ποδοσφαιρικών ποινών, ο Φαμπίνιο έστειλε την μπάλα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα οι Μονεγάσκοι έφτασαν στο 0-1 με γκολ οφσάιντ: Στη σέντρα του Λεμάρ από αριστερά ο Εμπαπέ βρισκόταν τουλάχιστον ένα μέτρο πίσω από τη γερμανική άμυνα πριν σκοράρει.

Στο 33΄ έγινε το 0-2 με αυτογκόλ του Μπέντε, ο οποίος προσπαθώντας να αποκρούσει με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας.

Παρά την απρόσμενα αρνητική εξέλιξη, οι παίκτες της γερμανικής ομάδας δεν παράτησαν το παιχνίδι. Αντίθετα, στο δεύτερο ημίχρονο άσκησαν πολύ μεγάλη πίεση στους Γάλλους και στο 57΄ μείωσαν: ύστερα από καταπληκτική σέντρα του Σαχίν και τακουνάκι του Ομπαμεγιάνγκ, ο Ντεμπελέ σκόραρε το 1-2.

Ομως, σε μια από τις λίγες επιθέσεις τους στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι «κλείδωσαν» τη νίκη στο 79΄ με εξαιρετικό τελείωμα του Εμπαπέ, που «έγραψε» το 1-3.

Η Ντόρτμουντ συνέχισε να πιέζει και κατόρθωσε να μειώσε σε 2-3  στο 84΄ με τον Καγκάβα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπασταθόπουλος, Γκίντερ - Τζέμερσον, Λεμάρ, Ντιράρ, Φαμπίνιο, Σούμπασιτς

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Τόμας Τούχελ): Μπούρκι, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Μπέντερ (46΄ Σαχίν), Σμέλτσερ (46΄ Πούλισιτς), Γκίντερ, Βάιγκλ, Γκερέιρο, Καγκάβα, Ντεμπελέ, Ομπαμεγιάνγκ.

ΜΟΝΑΚΟ (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Σούμπασιτς, Τουρέ, Γκλικ, Τζέμερσον, Ραγκί, Φαμπίνιο, Μουτίνιο, Μπερνάντο Σίλβα (66΄ Ντιράρ), Λεμάρ, Εμπαπέ, Φαλκάο (85΄ Ζερμέν).