Ο Παναθηναϊκός "παραδόθηκε" στη Μπαρτσελόνα

Ενας κακός Παναθηναίκός με  εκτελεστικές αδυναμίες στην επίθεση και ευάλωτος αμυντικά, έχασε  στο Παλάου της Βαρκελώνης από τη Μπαρτσελόνα με 72-57 και πλέον μετρά 5 νίκες- 5ήττες στις 10 πρώτες αγωνιστικές της Ευρωλίγκας. Οι "πράσινοι" είχαν μόλις 4/26(!) τρίποντα και φάνηκαν επιθετικά μόνο στη δεύτερη περίοδο, όταν  κατόρθωναν να κρατούν χαμηλά τη διαφορά στο σκορ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμές, χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Μπαρτσελόνα να προηγείται 36-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός παρέμενε αναποτελεσματικός στην επίθεση και η διαφορά σταδικά διευρύνθηκε. Η Μπαρτσελόνα προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως από την περιφέρεια και ο Όλεσον πέτυχε διαδοχικά τρίποντα, φθάνοντας τη διαφορά στο +9 (49-40). Προηγουμένως ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει να «ροκανίσει» τη διαφορά στο -3 (41-38).

Το τέταρτο  δεκάλεπτο αποτέλεσε μία τυπική διαδικασία. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού προσπάθησαν να κάνουν μία τελευταία αντεπίθεση, είχαν την ευκαιρία να μειώσουν στους έντεκα πόντους αλλά ο Τζέιμς αστόχησε σε λέι απ και στη συνέχεια ο Βεζένκοφ σκόραρε με τρίποντο για το 66-50.

Πάλι οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και εν μέρει τα κατάφεραν με τον Φελντίν, ο οποίος σημείωσε δύο τρίποντα για το τελικό 72-57.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-31, 57-40, 72-57

Στους άλλους αγώνες της 10ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας είχαμε τα εξής αποτελέσματα: