Ισοπαλία στο ντέρμπι Ολυμπιακού-ΑΕΚ

Η ΑΕΚ "έμεινε "όρθια" στο γήπεδο Καραϊσκάκη απέναντι στον Ολυμπιακό, έφυγε με κέρδος έναν βαθμό και διατήρησε την τρίτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα των πλέι-οφ της Super League.

Το ματς που έληξε ισόπαλο 1-1, ήταν παραγματικό ντέρμπι, με ανοιχτό παιχνίδι, πολλές αξιόλογες εκατέρωθεν επιθέσεις και ευκαιρίες για γκολ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Καρβάλιο στο 30′ και η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Σιμάνσκι στο 43′. Οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν και δοκάρι στο 45’+2 με τον Μασούρα.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε δυνατά στο πρώτο 15λεπτο, πιέζοντας ψηλά. Ομως η Ένωση είχε λύσεις, με τους Κριχόβιακ και Σιμάνσκι να κάνουν καλή δουλειά στο κέντρο. Ηταν μάλιστα καλύτερη δημιουργικά και βρέθηκε αρκετές φορές στην μεγάλη περιοχή των Πειραιωτών. Στο 25λεπτο είχε κατοχή  65% και 3 τελικές.
Εντούτοις, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι δίχτυα: Στο 30′ ο Μασούρας βγήκε μπροστά από δεξιά και έκανε γρήγορα σέντρα στο δεύτερο δοκάρι. Ο επερχόμενος Ζοάο Καρβάλιο έκανε προβολή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα (1-0)..

Το γκολ ανέβασε την ένταση του παιχνιδιού. Η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 43', με άπιαστη καρφωτή κεφαλιά του Σιμάνσκι, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 2-0, που θα έκρινε πιθανότατα τον αγώνα: Ο Μασούρας εξαπέλυσε "κεραυνό" από πολύ κοντά στην εστία, η μπάλα βρήκε στα πλευρά του Στάνκοβιτς, πήγε στο αριστερό δοκάρι και βγήκε έξω.

Στο πρώτο 10λεπτο του β΄ημιχρόνου οι δύο ομάδες είχαν από μία ευκαιρία για γκολ: Η ΑΕΚ στο 48΄ με σουτ του Άμραμπατ και ο Ολυμπιακός  στο 53′ με σουτ του Ελ Αραμπί, το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ με σωτήρια επέμβαση.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πιέζουν για δεύτερο γκολ και δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες

Στο 78′ ο Μαρτίνς έβαλε στο ματς τον Φορτούνη, ο οποίος επανεμφανίστηκε μετά από 11 μήνες απουσίας λόγω τραυματισμού και καταχειροκροτήθηκε από την κερκίδα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Λαλά, Σωκράτης, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά (78′ Φορτούνης), Μασούρας (70′ Βαλμπουενά), Αγκιμπού Καμαρά, Ζοάο Καρβάλιο (78′ Τικίνιο), Εμβιλά.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Βράνιες, Μοχαμάντι, Κριχόβιακ, Σιμάνσκι, Αμραμπατ (70′ Μάνταλος), Τσούμπερ, Γκαρσία, Αραούχο.