Με νίκη επί της ΑΕΚ ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ τα play-off

Με δύο γκολ του Ζίφκοβιτς στο ξεκίνημα και στην εκπνοή του αγώνα (4΄και 89΄) και ένα του Σφιντέρσκι στι 17 δευτερόλεπτα(!) του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 την ΑΕΚ στην Τούμπα, στην πρεμιέρα των play-off της Super League.

Το γκολ της ΑΕΚ σημείωσε ο Ολιβέιρα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, κάνοντας προσωρινά το σκορ 1-1.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και δημιούργησαν φάσεις που θα μπορούσαν να καταλήξουν σε γκολ. Ο ΠΑΟΚ ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας αποκτήσει ψυχολογικό πλεονέκτημα με το γρήγορο γκολ στο 4'.

Η ΑΕΚ είχε άκαρπη εδαφική υπεροχή στο β' ημίχρονο, προσπαθώντας να ισοφαρίσει. 'Δυό φορές "σκόνταψε" στον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Πασχαλάκη, που έκανε δύο εντυπωσιακές αποκρούσεις  στο 50' και στο 90', σώζοντας την εστία του.

Ο ΠΑΟΚ φρόντισε πρωτίστως να διατηρήσει το προβάδισμα στο σκορ. Εδωσε έμφαση στην άμυνα και προσπάθησε να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Μία από αυτές, στο 89', κατέληξε σε γκολ που "κλείδωσε" τη νίκη για τον "Δικέφαλο": Ο Ροντρίγκο έκλεψε τη μπάλα από τους επιθετικούς της ΑΕΚ έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, έκανε μπαλιά στον Κμίετσικ στο κέντρο, κι εκείνος την έστειλε αμέσως στον Ζίφκοβις, ο οποίος πλάσαρε τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ στην κλειστή γωνία.