Νικησε ο Αρης, ο ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται

Την πρώτη ήττα στο εφετινό πρωτάθλημα υπέστη ο ΠΑΟΚ, χάνοντας με 1-0 από τον Αρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, όπου αρνητικός πρωταγωνιστής αναδείχθηκε ο Ολλανδός διαιτητής Μπας Νάιχαους.

Με τη νίκη αυτή οι «κίτρινοι» ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς, ξεπερνώντας τον «δικέφαλο» (24), ο οποίος διαμαρτύρεται για τη διαιτησία του Ολλανδού, θεωρώντας ότι καθόρισε την έκβαση του αγώνα και αλλοίωσε το αποτέλεσμα.

.Χαρακτηριστικά της αναμέτρησης ήταν το πάθος, το σκληρό παιχνίδι, οι δυνατές μονομαχίες και το ασφυκτικό πρέσινγκ και από τις δύο πλευρές.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Μπρούνο Γκάμα στο 40ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το ματς είχε αρκετές καλές στιγμές, όπως το δοκάρι του Γκάμα στο 2ο λεπτό, αλλά και τα σουτ των Σφιντέρσκι στο 56’,  Ζίφκοβιτς στο 85’ και Σίλβα στο 88’.

Η φάση που προκάλεσε ένταση και παρ' ολίγο συμπλοκές  στον αγωνιστικό χώρο έγινε στο 73’, όταν ο Ολλανδός διαιτητής Μπας Νάιχαους υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σούντγκρεν στον Τζόλη. Ωστόσο, έπειτα από υπόδειξη του VAR ο διαιτητής είδε τη φάση στην οθόνη του γηπέδου και ανακάλεσε την απόφασή του

Σημειώνεται πως η διαιτησία του Ολλανδού προκάλεσε την οργή του ΠΑΟΚ που εξέδωσε επιθετική ανακοίνωση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Άρης (Άκης Mάντζιος): Μπουσέ, Σούντγκρεν, Σάκιτς, Μπεναλουάν, Δεληζήσης, Σάσα, Ματίγια, Μπερτόγλιο (76’ Τζέγκο), Ματέο (62’ Σίλβα), Γκάμα (90’+7’ Μπαγκαλιάνης), Μάνος (61’ Λόπεθ).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ουαγκέ (63’ Κρέσπο), Ίνγκανσον, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Αουγκούστο (79’ Εσίτι), Τσιγγάρας, Σβαμπ (79’ Τσόλακ), Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Σφιντέρσκι.