Ο ΠΑΟΚ συνέτριψε τη Λαμία, πέρασε δεύτερος

Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ, συνέτριψε  4-0 τη Λαμία, που εμφανίστηκε με πολλές ρεζέρβες στην Τούμπα, έχοντας "ρίξει πετσέτα" πριν καν αρχίσει το ματς. Με τη νίκη αυτή ο "δικέφαλος" περνά στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και θα τη διατηρήσει αν ο Αρης χάσει στον σημερινό αγώνα με τον Ολυμπιακό, που βρίσκεται σε εξέλιξη (σκορ 1-0 υπέρ των ερυθρολεύκων).

Στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με πρόθεση να "καθαρίσει"γρήγορα το παιχνίδι. Πίεσε για να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και το βρήκε στο 18′. Σκόρερ ήταν ο πρωτοεμφανιζόμενος Μπάμπα Ραχμάν. Ο Τζόλης του έδωσε τη μπάλα στην περιοχή, αυτός γύρισε με περιστροφή και σούταρε, σκοράροντας το 1-0.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να διευρύνει το προβάδισμα του. Στο 48′ ο Ζίβκοβιτς πάσαρε κάθετα στον Τζόλη και αυτός στο τετ-α-τετ με τον Κάτσικα πλάσαρε εύστοχα, κάνοντας το 2-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (52′) ο Ροντρίγκο προωθήθηκε από δεξιά, πέρασε τον αντίπαλο του και πάσαρε παράλληλα τον Κρμέντσικ, ο οποίος εξ’ επαφής διαμόρφωσε το 3-0.

Η «καταιγίδα» συνεχίστηκε και στο 66′ ο Ζίβκοβιτς βρήκε δίχτυα, με βολίδα που εκτόξευσε από τη γωνία της μεγάλης περιοχής.

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο (73′ Λύρατζης), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας, Σβαμπ (74′ Νινουά), Ουάρντα (61′ Καγκάβα), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (53′ Λάμπρου), Κρμέντσικ (61′ Σφιντέρτσκι)

ΛΑΜΙΑ (Γρηγορίου): Κατσίκας, Τζέιμς (52′ Σαραμαντάς), Βύντρα, Βλάχος, Ασίγκμπα, Μπιάρνασον, Μπουλούλης (59′ Παλαβαντισβίλι), Προβυδάκης, Πίτι, Γκαζαριάν (75′ Χατζηστραβός), Μπα (46′ Βλαχομήτρος)