"Παραδόθηκε" ο Παναθηναϊκός στη Φενέρμπαχτσε

Σκιά του καλού εαυτού του ο Παναθηναϊκός,υπέστη βαριά ήττα (83-69 ) στην Κωνσταντινούπολη από την υπέρτερη Φενέρμπαχτσέ του Δημήτρη Ιτούδη, του Νικ Καλάθη και του Γιώργου Παπαγιάννη.

Λάθη, αστοχία (4/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα), έλλειψη δημιουργίας (0 ασίστ), αδυναμίες σε άμυνα και επίθεση, κόστισαν στον Παναθηναϊκό,που βρέθηκε από την ρχή του αγώνα σε μειονεκτική θέση και έμεινε πίσω στο σκορ.

Οι "πράσινοι" ήταν θεατές στην πρώτη περίοδο, που έληξε με σκορ 27-9(!)

Στο δεύτερο  10λεπτο η εικόνα βελτιώθηκε με ένα ξέσπασμα του Κάιλ Γκάι,που σημείωσε 13 πόντους (3/5 τρίποντα) σε αυτό το διάστημα. Δεν υπήρξε όμως συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο και το βαρύ αποτέλεσμα ήρθε ως φυσική κατάληξη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Γιώργος Παπαγιάννης, ο οποίος απέναντι στην πρώην ομάδα του σημείωσε15 πόντους με 3/4 τρίποντα. Εξαιρετική απόδοση και από τον Νικ Καλάθη, που «πλήγωσε» την πρωην ομάδα του με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν ο Κάιλ Γκάι (που έμεινε όμως στους 13 πόντους του δευτέρου δεκαλέπτου) και ο Ματίας Λεσόρ με 19 πόντους. Ο Κώστας Σλούκας έμεινε στο παρκέ για 22 λεπτά με απολογισμό 4 πόντους και ισάριθμα λάθη!

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 43-28, 67-45, 83-69