Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός! Πήρε και μαθηματικά τον τίτλο με νίκη επί του Παναθηναϊκού

Για 46η φορά στην ιστορία του ο Ολυμπιακός στέφεται πρωταθλητής, μετά τη σημερινή  νίκη του επί του Παναθηναϊκού (3-1 στο Καραϊσκάκη) και την ήττα του Αρη (1-3  από την ΑΕΚ) που του δίνουν και μαθηματικά τον τίτλο.

Ο αγώνας ήταν πολύ καλός, με πολλές εκατέρωθεν φάσεις και ευκαιρίες για γκολ.

Ο Ολυμπιακός σημείωσε γκολ με τον Ελ Αραμπί στο 10'. Το γκολ ακυρώθηκε επειδή στο VAR φάνηκε ότι ο Φορτούνης που είχε σουτάρει πριν η μπάλα φθάσει στον σκόρερ, ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε πρώτος το σκορ, με πέναλτι που εκτέλεσε ο Μακέντα στο 31'. Η εσχάτη των ποινών καταλογίστηκε μετά από εξέταση του VAR για ανατροπή του Ιταλού από τον Σεμέδο. Αρχικά ο διαιτητής είχε δώσει κίτρινη στον Ιταλό για θέατρο.

ΟΙ "ερυθρόλευκοι" ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ΄ταν σε σουτ του Χασάν ο Διούδης απέκρουσε λανθασμένα και η μπάλα κύλησε προς το βάθος της εστίας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο. Οι ισορροπίες άλλαξαν μετά το 66΄, όταν απεβλήθη ο Πούγγουρας με δεύτερη κίτρινη.

Στο 72' έγινε το 2-1 με προβολή του Χασάν, ο οποίος πρόλαβε "στο τσακ" έξοδο του Διούδη και έστειλε τη μπάλα στα δίχρτυα.

Ο Παναθηναϊκός είχε στη συνέχεια δύο καλές ευκαιρίες για ισοφάριση, σε σουτ του Καρλίτο, που μόλις είχε μπει αλλαγή.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, στην τελευταία φάση κι ενώ αναμενόταν από στιγμη σε στιγμή το σφύριγμα της λήξης, έγινε αναπάντεχα το 3-1: Ο Παναθηναϊκός εκτέλεσε πέναλτι και ο Διούδης εγκατέλειψε την εστία για να βοηθήσει στην επίθεση. Με την εκτέλεση του κόρνερ  η μπάλα περιήλθε στους παίκτες του Ολυμπιακού. Ο Μπρούμα ξεχύθηκε στην αντεπίθεση, έχοντας δύο συμπαίκτες του δεξιά-αριστερά και μοναδικό αντίπαλο τον Μολό, ενώ το τέρμα του Παναθηναϊκού ήταν άδειο.Φθάνοντας έξω από την περιοχή σούταρε και έστειλε τη μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος, Σεμέδο, Μπα (36' λ. τρ. Χασάν), Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (68' Καμαρά), Φορτούνης (68' Μπρούμα), Μασούρας (90' Ρέαμπτσιουκ), Ελ Αραμπί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Μολό, Πούγγουρας, Σένκεφελντ (46' Αλεκανδρόπουλος), Χουάνκαρ, Βέλεθ, Νιάς, Μαουρίσιο (77' Ιωαννίδης), Βιγιαφάνιες (84' Καρλίτος), Χατζηγιοβάνης (79' Αϊτόρ), Μακέντα (83' Ενγκμπακοτό).