Στο φάιναλ φορ και ο Ολυμπιακός - Πήρε την πρόκριση από τη Μπαρτσελόνα

Παίζοντας με υπομονή και με πίστη στη νίκη ο Ολυμπιακός επικράτησε με 63-59 της Μπαρτσελόνα στον 5ο αγώνα της σειράς των πλέιοφ, έκανε το 3-2  και πήρε το εισιτήριο για το φάιναλ φορ του Βερολίνου, όπου παρών θα είναι και ο Παναθηναϊκός,  ο οποίος κέρδισε χθες σε 5ο αγώνα την Μακάμπι.

Οι ερυθρόλευκοι θα δώσουν το «παρών» σε φάιναλ φορ για τρίτη σερί χρονιά και 13η στην Ιστορία του.

Το παιχνίδι στη Βαρκελώνη ήταν ισορροπημένο και οι δύο ομάδες βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ μέχρι το τελευταίο τετράλεπτο, Εκεί ο Ολυμπιακός φάνηκε πολύ δυνατός, έκανε επιμέρους σκορ 8-0 στο 37΄με 38΄και μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη.

Στην πρώτη περίοδο η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη, αλλά ο Ολυμπιακός κρατούσε τη διαφορά στους 2-3 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο ένα 6-0 της Μπαρτσελόνα εκτόξευσε τη διαφορά στους εννέα πόντους (18-9 στο 12'). Ομως και πάλι ο Ολυμπιακός έμεινε σχετικά κοντά. Το 27-25 του ημιχρόνου φαινόταν ικανοποιητικό με βάση την εικόνα που είχε παρουσιάσει.

Στο 33' ο Πετρούσεβ χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ, ο Λαπροβίτολα έβαλε τις βολές για το 47-42 και οι γηπεδούχοι πήραν ξανά ανάσα. Και όπως είχε κάνει ξανά και ξανά, ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις, μείωσε στο καλάθι (47-45) με δίποντο του Γουίλιαμς-Γκος και περασε μπροστά (49-47) με τρίποντο του ΜακΚίσικ.

Στη συνέχεια το ματς έγινε πραγματικό ντέρμπι. Ο ΜακΚίσικ έβαλε τρίποντο για το 49-52 και μεγάλο καλάθι για το 49-54 αμέσως μετά. Στο 2'25" πριν από τη λήξη ο Παπανικολάου πρόσθεσε ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο για το 49-57΄.Η Μπαρτσελόνα βρήκε πέντε μαζεμένους πόντους με τους Αμπρίνες και Βέσελι για να μειώσει σε 54-57 στα 72" πριν από το τέλος. Ο Μιλουτίνοβ κάρφωσε για το 54-59 στα 17",  ο Αμπρίνες απάντησε 2΄΄ αργότερα με δίποντο (56-59). Ο Κάναν έβαλε δύο βολές για το 56-61. Ο Παπανικολάου προσέθεσε δύο ακόμα βολές και σφράγισε το αποτέλεσμα στο 39'53".

ΜVP  του αγώνα ο Σακίλ ΜακΚίσικ,που άναψε τη σπίθα στην τελευταία περίοδο, βάζοντας 9 από τους 12 πόντους σε αυτό το διάστημα

Τα δεκάλεπτα: 12-9, 27-25, 40-40, 59-63

Στον ημιτελικό του φάιναλ φορ ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ ο Παναθηναϊκός θα έχει αντίπαλο την Φενέρμπαχτσε