Θρίλερ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης - Ο ΠΑΟΚ "έκλεψε" το "Χ"

Ο Αρης έφτασε πολύ κοντά σε νίκη-θρίαμβο στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, βρέθηκε μπροστά στο σκορ 2-0, η τύχη του στέρησε το 3-0 και τελικά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που πανηγύρισε μία ανέλπιστη ισοπαλία 2-2, σημειώνοντας δύο γκολ στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα και στις καθυστερήσεις.

Εκτός από τους δύο βαθμούς, οι "κίτρινοι" έχασαν την ευκαιρία να απομακρυνθούν από τους διώκτες τους - ΠΑΟΚ και ΑΕΚ - στο κυνήγι για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης.

Το ματς στην Τούμπα ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με  εξέλιξη θρίλερ. Ο Άρης προηγήθηκε 2-0, ήλεγχε το παιχνίδι, αλλά στα τελευταία λεπτά... αυτοκτόνησε, δίνοντας τη δυνατότητα στον Δικέφαλο να πάρει την ισοπαλία, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ίνγκασον που μείωσε σε 2-1 στο 87΄και στο 90΄+4΄ κέρδισε πέναλτι το οποίο ο Βιεϊρίνια μετέτρεψε σε γκολ για το 2-2.

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έκλεισε τους χώρους, πίεσε ψηλά και δημιούργησε ξεκάθαρο πρόβλημα στην κυκλοφορία του ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το παιχνίδι. Η τριάδα στη μεσαία γραμμή, αποτελούμενη από τους Σάσα, Τζέγκο και Μπερτόλιο, νίκησε κατά κράτος την αντίστοιχη του ΠΑΟΚ.

Πήραν προβάδισμα στο 26' με τον Μπερτόλιο, ο οποίος μετουσίωσε σε γκολ εξαιρετικό γύρισμα του Μαντσίνι.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έγινε πιο επιθετικός, αλλά χωρίς ουσιαστικά να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Αρη. Μοναδική αξιόλογη φάση για τους γηπεδούχους ένα πλασέ του Κρμέντσικ, ο οποίος ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης του ΠΑΟΚ, αλλά τροφοδοτήθηκε ελάχιστα στο πρώτο μέρος.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Πάμπλο Γκαρσία απέσυρε τον αρνητικό Καγκάβα, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Κάρολ Σβιντέρσκι και άλλαξε τη διάταξη σε 4-4-2, με στόχο να πιέσει ακόμη περισσότερο τον Άρη. Από την άλλη πλευρά, ο Μάντζιος, βλέποντας πως ο ΠΑΟΚ έχει μπει πιο δυνατά, πέρασε στο γήπεδο τον Δημήτρη Μάνο για να "κρατήσει" πιο πίσω τον αντίπαλό του.
Ο τεχνικός του Αρη δικαιώθηκε για την επιλογή του: Λίγα λεπτά αργότερα, ο Μάνος πήρε τη μπάλα μετά από ασθενή απόκρουση του Ζίβκοβιτς και με κοντινό πλασέ έκανε το 0-2.

Το 0-2 "αφύπνισε" τον Δικέφαλο που προσπάθησε να αντιδράσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 78' ο Μαρτσίνιακ έδωσε πέναλτι για μαρκάρισμα του Σίλβα στον Ζίβκοβιτς, αλλά πήρε πίσω την απόφασή του, αφού πρώτα είδε τη φάση στο μόνιτορ του VAR, καθώς ο Σέρβος ήταν εκείνος που έκανε φάουλ στον αντίπαλό του.

Παρ' όλα αυτά, στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο ΠΑΟΚ, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ίνγκασον πραγματοποίησε μία τρομερή... επαναφορά. Στο 87' ο Ισλανδός στόπερ μείωσε σε 2-1 με όμορφο κοντινό πλασέ, ενώ στο 90 +4' κέρδισε πέναλτι από τον Μπουσέ, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Βιεϊρίνια για το 2-2.

Ο Πορτογάλος ήταν πρωταγωνιστής και νωρίτερα, αποτρέποντας το 0-3, που μάλλον θα ήταν... μοιραίο για τον ΠΑΟΚ: Οταν το σκορ ήταν 0-2, έκανε σωτήρια προβολή σε πλασέ του Μάνου και απέτρεψε σίγουρο γκολ.