Τουρνουά «Ακρόπολις»: Γεωργία-Ελλάδα 67-80

Στο β΄ μέρος, όταν μπήκαν... επιτέλους τα μακρινά σουτ, η εθνική απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα με τη Γεωργία, για να επικρατήσει με 80-67, και να διπλασιάσει τις νίκες της στο 31ο Τουρνουά «Ακρόπολις», στο πλαίσιο της 2ης ημέρας. Όπως και με την Πολωνία, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έδειξαν δύο πρόσωπα, επιτρέποντας στο ά μέρος της Γεωργίας να μη χάσει το προβάδισμα, λόγω της υπεροχής των παικτών του Ηλία Ζούρου στα ριμπάουντ, αλλά και των 2/17 τρίποντα της Ελλάδας. Η περιφέρεια ήταν αυτή που... ξεκόλλησε την εθνική στην 3η περίοδο, με μεγάλα σουτ από Ντόρσεϊ, Λούντζη, Παπανικολάου και Κασελάκη, ενώ στην 4η περίοδο ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος προέρχεται από τραυματισμό... θυμήθηκε ποιος είναι και έδωσε ρεσιτάλ φτάνοντας τους 21 πόντους. Με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ τέλειωσε το ματς, από πλευράς Γεωργίας, ο παίκτης των Μιλγουόκι Μπακς, Σάντρο Μαμουκελασβίλι.

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο παρατάχθηκε η εθνική, καθώς ο Δημήτρης Ιτούδης θέλησε να προφυλάξει τον Γιάννη Αντετοκούνμπο από back to back αγώνες. Ο "Greek Freak" αναμένεται να δώσει το «παρών» στον τελευταίο αγώνα της εθνικής στο 31ο Τουρνουά «Ακρόπολις» αύριο, Παρασκευή (19/8, 21:00). Μόλις 2 χιλιάδες εισιτήρια απέμεναν πριν το τζάμπολ του αγώνα με τους Γεωργιανούς για την καταληκτική αναμέτρηση του διεθνούς τουρνουά της ΕΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 37-34, 47-56, 67-80