ΑΕΚ και ΠΑΟΚ νίκησαν Ολυμπιακό - Παναθηναϊκό και πάνε για τίτλο

Η ΑΕΚ νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό με γκολ στις καθυστερήσεις και γίνεται πλέον φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, έχοντας βασικό αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, ο οποίος ακολουθεί από απόσταση 2 βαθμών, μετά τη σημερινή νίκη του στη Λεωφόρο επί του Παναθηναϊκού με 3-2.

Εκτός κούρσας μένουν ουσιαστικά οι δύο ηττημένοι της ημέρας, καθώς ο Παναθηναϊκός βρίσκεται πλέον 6 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο ΑΕΚ και ο Ολυμπιακός στο -8.

Στο ΟΠΑΠ Arena της Ν/. Φιλαδέλφειας έγινε δυνατός και αμφίρροπος αγώνας, όπου και οι δύο ομάδες δημιούργησαν και έχασαν ευκαιρίες για γκολ.

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα σημειώθηκε στο 90"+2 από τον Ελίασον, μετά από ασίστ του Μάνταλου..

MVP του αγώνα ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ Γιώργος Αθανασιάδης, ο οποίος πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις και κράτησε το "μηδέν" στην άμυνα.

Στη Λεωφόρο ένας εντυπωσιακός ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος του Παναθηναϊκού και με 3-2 πήρε τη νίκη - την τρίτη στη φετινή σεζόν απέναντι στο "τριφύλλι"

Ο Παναθηναϊκός έχασε ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Κοτάρσκι κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ.

Οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2' με γκολ του  Ντεσπότωφ. Ο Μπερνάρ ισοφάρισε 1-1 στο 30'. Το 2-1 για τον ΠΑΟΚ έγινε από τον  Τόμας στο 37′ και η νίκη "κλειδωσε στο 89' όταν ο Σβαμπ έκανε το 3-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 3-2 στις καθυστερήσεις με δεύτερο γκολ του Μπερνάρ (93′)