«Επαγγελματική» νίκη της Γαλλίας στο Μόναχο

Το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της τελικής φάσης του Euro 2020 κρίθηκε από ένα αυτογκόλ! Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία και φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου ήταν η νικήτρια με 1-0 επί της Γερμανίας, στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 1ης αγωνιστικής των ομίλων (6ος), χάρις στο αυτογκόλ του Ματς Χούμελς στο 20ό λεπτό από το γύρισμα του Ερναντέζ.

Οι «τρικολόρ» μπήκαν με το... δεξί στη διοργάνωση και παράλληλα επέκτειναν το σερί τους απέναντι στα «πάντσερ» επί γερμανικού εδάφους, συμπληρώνοντας με το αποψινό 6 ματς αήττητοι. Για τη Γερμανία, από την άλλη, η ήττα αυτή ήταν η πρώτη μετά από 12 πρεμιέρες σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα (7-5-0), ενώ η Γαλλία βελτίωσε το αήττητο σερί σε 9 (6-3-0).

Ο αγώνας δεν είχε πάρα πολλές φάσεις, με την ομάδα του Ντεσάν να στέκεται τυχερή στο 20ό λεπτό και να παίρνει το προβάδισμα από τη στραβοκλωτσιά του Χούμελς, στην προσπάθειά του να απομακρύνει την σέντρα του Ερνταντέζ. Η «νασιοναλμανσάφτ» προσπάθησε στη συνέχεια να ισοφαρίσει, ήταν καλύτερη στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν είχε ούτε μία κλασική ευκαιρία για το 1-1.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με δύο μεγάλες ευκαιρίες για κάθε ομάδα, με την Γαλλία στο 52΄ ν΄ ακουμπά το 2-0 με το σουτ του Ραμπιό να σταματά στο δεξί δοκάρι του Νόιερ, ενώ στην αντεπίθεσή τους οι Γερμανοί πλησίασαν στην ισοφάριση με τον Γκνάμπρι ν΄ αστοχεί από εξαιρετική πλεονεκτική θέση στην περιοχή.

Λίγο πριν το φινάλε οι Γάλλοι πέτυχαν γκολ σε μία ταχύτατη αντεπίθεση με τον Μπενζεμά, γκολ που όμως, δε μέτρησε μετά την εξέταση της φάσης απο το VAR που έδειξε ότι ο Μπαπέ στο ξεκίνημα της φάσης ήταν εκτεθειμένος.