Επική ανατροπή -πρόκριση: Ολυμπιακός Μακάμπι 6-1! Ο ΠΑΟΚ 5-1με Δυναμό

Τη μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία των ευρωπαϊκών διασυλλογικών διοργανώσεων πέτυχε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας εκτός έδρας με το σαρωτικό 6-1 της Μακάμπι Τελ Αβίβ, από την οποία είχε χάσει 4-1 στον πρώτο αγώνα στο γήπεδο Καραϊσκάκη.

Με αυτή τη νίκη οι ερυθρόλευκοι πήραν την πρόκριση στους «8» του Europa Conference League. όπου προκρίθηκε επίσης ο ΠΑΟΚ, ο οποίος "σκόρπισε" χθες  στην Τούμπα την Δυναμό Ζάγκρεμπ με 5-1.

Ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση στην παράταση. Ο κανονικός αγώνας έληξε 4-1, όπως και ο πρώτος στο Καραϊσκάκη.

Στο ημίχρονο η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 3-0 και με αυτό το σκορ το ματς πήγαινε σε παράταση. Στο δεύτερο ημίχρονοοι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός φανηκε ισχυρότερος και πιο αποφασιστικός,, ενώ η ισραηλινή ομάδα είχε υποτεί "σοκ" από την εξεέλιξη του αγώνα, τον οποίο προφανώς θεωρούσε "υγιεινό περίπατο"

Τα γκολ των θριαμβευτών πέτυχαν οι Ποντένσε (10΄), Φορτούνης (36΄), Ελ Κααμπί (45+3΄, 65΄), Γιόβετιτς (93΄), Ελ Αραμπί (104΄) ενώ για τους Ισραηλινούς σκόραρε με πέναλτι ο Ζαχάβι στο 57΄.

Στο 10΄ ο Ποντένσε με σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα «δοκάρι και μέσα» δίνοντας το έναυσμα για το μεγάλο «μπαμ»!

Στο 36΄ ο Ποντένσε έκλεψε τη μπάλα και έβγαλε μπαλιά «πάρε-βάλε» στον Κώστα Φορτούνη ο οποίος έγραψε το 0-2. Στις καθυστερήσεις (45+3΄) ο Ελ Κααμπί με κεφαλιά μετά από σέντρα ακριβείας του Ποντένσε έφερε το ζευγάρι στα ίσια.

Έμενε ακόμα ένα ημίχρονο, ενώ η Μακάμπι έμοιαζε εντελώς αποσυντονισμένη. Το σοκ ήταν απίστευτο για τους Ισραηλινούς που πίστεψαν ότι η ρεβάνς θα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Στο 57΄ ο Κανιτσόβσκι βρέθηκε σε θέση βολής και ο Ρέτσος τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή. Ο Ζαχάβι ανέλαβε την εκτέλεση μειώνοντας σε 3-1.

Στο 65΄ από σέντρα του Ορτέγκα, ο Ελ Κααμπί με εκπληκτικό «ψαλίδι» πέτυχε το γκολ της βραδιάς, ισοφαρίζοντας ξανά το σκορ του πρώτου αγώνα.

Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, με το «καλησπέρα» (93΄) ο Γιόβετιτς έγραψε από κοντά το 1-5 μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη και πλέον ο «Θρύλος» κρατούσε την πρόκριση στα χέρια του. Τη σιγούρεψε στην εκπνοή του ημιχρόνου της παράτασης (104΄) με τον Μασούρα να δέχεται εκπληκτική κάθετη του Έσε και στη συνέχεια να περνάει στον Ελ Αραμπί ο οποίος απλώς την «έσπρωξε» στα δίχτυα.

Οι συνθέσεις:

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Ρόμπι Κιν): Μισπάτι, Σαχάρ (91΄ Αβ. Κοέν), Ναχμίας, Σαμπορίτ, Ρεβίβο (113΄ Νταβιτζάτζα), Πέρετζ, φαν Όβερεεμ (74΄ Τούργκεμαν), Κανιτσόβσκι, Ντάβιντα, Μίλσον (16΄λ.τρ. Μπίτον, 108΄ Μποντόσο), Ζαχάβι (108΄ Γιον. Κοέν).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουϊς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι (106΄ Κίνι), Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Τσικίνιο, Όρτα (82΄ Γιόβετιτς), Φορτούνης (95΄ Μασούρας), Ποντένσε (103΄ Ιμπόρα), Ελ Κααμπί (88΄ Ελ Αραμπί)

Θρίαμβος του ΠΑΟΚ - Πρώτη φορά στος "8" ευρωπαϊκής διοργάνωσης

Στη Θεσσαλονίκη ο ΠΑΟΚ δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Κροάτες, που είχαν κερδίσει το πρώτο ματς στο Ζάγκρεμπ και θεωρούνταν φαβορί για την πρόκριση.

Ο "δικέφαλος" ανέτρεψε από τη πρώτο ημίχρονο την σε βάρος του διαφορά, πετυχαίνοντας τρία γκολ στο ημίχρονο,που έληξε 3-0. Τα γκόλ σημείωσαν οι Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα (27’), Πέταρ Σούτσιτς (33’αυτ.), Μπράντον Τόμας (42’).

Στο δεύτερο 45λεπτο οι Κροάτες σημείωσαν γκολ στο 49" και έφεραν το σκορ στα ίσα με το πρωτο ματς. Ομως οι Θεσσαλονικείς κινήθηκαν στη συνέχεια με αέρα και σιγουριά νίκης,στοιχείο που τους έδωσε δύναμη, αυτοπεποίθηση και αποτελεσματικότητα.

Σημείωσαν άλλα δύο γκολ με  τους Κουλιεράκη (73’) και Ζίβκοβιτς (88’πέν.) τα γκολ για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου,

Ο ΠΑΟΚ όχι μόνο ανέτρεψε την ήττα του με 2-0 από το πρώτο παιχνίδι στην Κροατία, αλλά... σκόρπισε τη Ντινάμο Ζάγκρεμπ μέσα στην Τούμπα κερδίζοντας με 5-1 με τον «Δικέφαλο» να παίρνει την πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία του στην καλύτερη 8άδα του Conference League.