Ατυχος ο ΠΑΟΚ, έχασε την πρόκριση

Μιά ομάδα με δύο όψεις  και μεγάλη... ατυχία ήταν ο ΠΑΟΚ στον επαναληπτικό αγώνα της Τούμπας με τον Αγιαξ για τα προκριματικά του Champions League. Εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε στο σκορ, έχασε δύο σπάνιες ευκαιρίες να κάνει το 2-0 ή και το 3-0 που θα του διασφάλιζε την πρόκριση. Αποσυντονισμένος και με αμυντική διάθεση στο δεύτερο μέρος - κι ενώ  ο Αγιαξ είχε ισοφαρήσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με ένα "κρύο" πέναλτι - έχασε το ματς (1-2) μέσα από τα χέρια του, με γκολ στο 87'.

Ο δικέφαλος του Βορρά προηγήθηκε στο 4' με τον Αθανασιάδη, ο οποίος  όμως αποδείχθηκε στη συνέχεια μοιραίος παίκτης:  Στο 23΄και στο 26' βρέθηκε μόνος του τετ α τετ με τον τερματοφύλακα Σίλεσεν, αλλά δεν κατόρθωσε να τον νικήσει.

Ηταν οι δύο κρίσιμες φάσεις που θα έγερναν αποφασιστικά την πλάστιγγα του αγώνα υπερ του ΠΑΟΚ. Πάντως,οι δύο χαμένες κλασσικές ευκαιρίε δεν απογοήτευσαν  τον ΠΑΟΚ, που συνέχισε να σφυροκοπεί την ολλανδική εστία, παίζοντας οργανωμένα.

Στο τελος του ημιχρόνου επιβεβαιώθηκε ο άγραφος κανόνας του ποδοσφαίρου, ότι αν μιά ομάδα χάνει συνεχώς ευκαιρίες, επιτυγχάνει γκολ  η αντίπαλη.

Στο 45’ καταλογίστηκε πέναλτι σε επαφή του Λέοβατς με τον Βιεργκέφερ.  Το εκτέλεσε ο Κλάασεν, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας για τον Αγιαξ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ποιότητα του αγώνα έπεσε, ο ΠΑΟΚ έχασε το ρυθμό του και ο Αγιαξ βγήκε στην επίθεση. Ομως ο δικέφαλος του Βορρά είχε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 76, όταν σε κεφαλιά του Μυστακίδη η μπάλλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Αγιαξ ήταν τελικά αυτός που παραβίασε για δεύτερη φορά την εστία του Γλύκου. Μετά από αποκρούσειςκαι καραμπόλες, η μπάλλα έφθασε στον Κλάασεν, ο οποίος με συρτό σουτ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχές την έστειλε στη γωνία της εστίας του Γλύκου.

Νωρίτερα, την ήττα και τον αποκλεισμό είχε γνωρίσει ο Ολυμπιακός, που έχασε 1-0 από την ισραηλινή ΑΧΠΟΕΛ Μπερ-Σεβά.

Οι δύο ελληνικές ομάδες που διεκδικούσαν συμμετοχή στους ομίλους του Champions League,  θα αγωνιστούν τώρα στον τελευταίο προκριματικό γύρο του Europa League.