«Γκέλαρε» η ΑΕΚ με Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ

Για τρίτη συνεχή αγωνιστική η ΑΕΚ έμεινε χωρίς νίκη, αν και πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο ΟΑΚΑ, με αντίπαλο τον Ατρόμητο.

Παίζοντας μεστό, δημιουργικό ποδόσφαιρο μέχρι τα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου, η "Ενωση" προηγήθηκε 2-0 και φάνηκε ότι "κλειδώνει" θετικό αποτέλεσμα. Ομως οι Περιστεριώτες δεν είχαν καταθέσει τα όπλα και πέτυχαν αυτό που φαινόταν εξαιρετικά ακραίο σενάριο: Μέσα σε 4 λεπτά σημείωσαν δύο γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα (2-2). Θα μπορούσαν μάλιστα να κάνουν την ολική ανατροπή και να φύγουν νικητές, αν ο Ανέστης δεν αποσοβούσε σίγουρο γκολ στο 83΄.

Με γκολ από τα... αποδυτήρια ξεκίνησε το ματς: Στο 3΄ ο Ούμπιδες δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά, ο Μάνταλος πήρε τη μπάλα και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.

Ο Ατρόμητος ισορρόπησε σταδιακά το ματς και απείλησε άμεσα με τον Βασιλείου στο 45΄ ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Ανέστη αλλά προσπάθησε να σκοράρει μόνος, αντί να πασάρει δίπλα στον εντελώς αμαρκάριστο Στόιτσεφ.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Ατρόμητος υπερτερούσε στην κατοχή μπάλας, αλλά ένα εκπληκτικό γκολ του Πατίτο στο 60΄ έφερε την ΑΕΚ «αγκαλιά» με τη νίκη. Με «οβίδα» έξω από την περιοχή, ο Αργεντινός έγραψε το 2-0.

Ομως το ματς δεν είχε τελειώσει. Στο 71΄ ο Γκάλο αδράνησε, ο Λε Ταλέκ βρήκε χώρο για σουτ μέσα στην περιοχή και μείωσε σε 2-1, ξαναβάζοντας τον Ατρόμητο στο ματς.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ούμπιδες «γέμισε» προς το τέρμα της ΑΕΚ και σημείωσε ένα αναπάντεχο γκολ: Προσπαθώντας να αποκρούσει με λάθος φορά σώματος, ο Ανέστης έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα (2-2).

Στο 80΄ ο Αλμέιδα έχασε απίστευτη ευκαιρία, όταν σούταρε μόνος του από το σημείο του πέναλτι μετά από ασίστ του Βάργκας, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω στον Γκορμπούνοφ.

Στο 83΄ ο Ανέστης εξιλεώθηκε για το λάθος του, πραγματοποιώντας φοβερή απόκρουση σε τετ-α-τετ με τον Λημνιό. Τουλάχιστον γλύτωσε την ΑΕΚ από μια ταπεινωτική ήττα....

Με το σφύριγμα της λήξης από τις κερκίδες ακούστηκαν αποδοκιμασίες κατά των παικτών της ΑΕΚ.

Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος (Καβάλας)

Κίτρινες: Μάνταλος

ΑΕΚ (Ζοζέ Μοράις): Ανέστης, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Γιόχανσον, Μάνταλος, Ροντρίγκες (63΄ Βάργκας), Χριστοδουλόπουλος (78΄ Πέκχαρτ), Αραβίδης, Αλμέιδα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Κορακάκης): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κεϊτά (46΄ Ζησόπουλος), Ουμπίδες, Μπάγκα, Στόιτσεφ (56΄ Λημνιός), Βασιλείου (68΄ Μπρίτο), Λε Ταλέκ.