Η Αρσεναλ πήρε το Super Cup κόντρα στην Τσέλσι

Η Αρσεναλ κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν στην Αγγλία, κερδίζοντας το Super Cup (Community Shield) κόντρα στην πρωταθλήτρια Τσέλσι. Ο αγώνας έληξε 1-1, πήγε στην παράταση όπου το σκορ έμεινε αμετάβλητο και κρίθηκε τελικά στα πέναλτι.

Εκεί οι «κανονιέρηδες» του Αρσέν Βενγκέρ αποδείχθηκαν 100% εύστοχοι, πετυχαίνοντας γκολ και στα τέσσερα πέναλτι που εκτέλεσαν.

Οι παίκτες της Τσέλσι απέτυχαν στα δύο από τα τρία και ο τίτλος κρίθηκε χωρίς να συνεχισθεί η διαδικασία.

Στο... κόκκινο η «ρουλέτα των πέναλτι». Η Άρσεναλ ξεκινά τη νέα σεζόν με τον πρώτο εγχώριο τίτλο στην Αγγλία, καθώς πανηγύρισε στο «Γουέμπλεϊ» το τρόπαιο του Super Cup Αγγλίας επικρατώντας της Τσέλσι με 4-1 στα πέναλτι (1-1 ο αγώνας στο 90λεπτο).

Μοιραίος παίκτης των πρωταθλητών Αγγλίας ήταν ο κορυφαίος της στη διάρκεια της αναμέτρησης, Τιμπό Κουρτουά, ο οποίος έχασε ένα πέναλτι. Από την πλευρά της Αρσεναλ, ο Πετρ Τσεχ, πρώην τερματοφύλακας της Τσέλσι, απέκρουσε αυτό του Μοράτα.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν με σημαντικές απουσίες: Η Τσέλσι χωρίς τους Αζάρ και Μπακαγιόκο,  οι «κανονιέρηδες» χωρίς τους Οζίλ και Σάντσες.

Το παιχνίδι «πήρε φωτιά» στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους: Στο 46΄ο Μόουζες έφυγε στην «πλάτη» της άμυνας της Άρσεναλ κι από κοντά «εκτέλεσε» τον Τσεχ.

Τα δεδομένα άλλαξαν στο 80΄ με την αποβολή του Πέδρο με κόκκινη κάρτα για αντιαθλητικό παίξιμο. Δύο λεεπτά μετά η Άρσεναλ έφτασε στην ισοφάριση, με κεφαλιά του Κολάσινατς με κεφαλιά, μετά από φάουλ του Τσάκα.

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και στην παράταση.