Κέρδισε δύο πέναλτι αλλά έχασε τον αγώνα ο Παναθηναϊκός στο Περιστέρι

Ο μάλλον απροσδόκητος αποκλεισμός από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις φαίνεται ότι έχει "κόψει τα πόδια" του Παναθηναϊκού, που βρίσκεται σε άσχημη ψυχολογία  και χάνει  κρίσιμα ματς στο πρωτάθλημα.

Στο Περιστέρι απέναντι στον Ατρόμητο οι "πράσινοι" προηγήθηκαν στο σκορ, κέρδισαν δύο πέναλτι, αλλά έχασαν τον αγώνα με 3-1. Η ήττα αυτή εκτιμάται ότι θα επηρεάσει ακόμη περισσότερο την ήδη αρνητική ψυχολογία και το ηθικό της ομάδας.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 38΄με εκτέλεση πέναλτι από τον Ιωαννίδη. Ομως η εικόνα του στο γήπεδο δεν έπειθε ότι ελέγχει το παιχνίδι.

Ο Ατρόμητος ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45΄+2΄) με τον Γκονσάλες, μετά από παιδαριώδες λάθος του τερματοφύλακα Μπρινόλι. Πήρε προβάδισμα στο 49΄με τον Βέργο.

Κι ενώ ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε την ισοφάριση, οι Περιστεριώτες σημείωσαν τρίτο γκολ στο 64΄με τον Ρομπάιγ.

Στη συνέχεια οι "πράσινοι" προσπάθησαν αλλά δεν είχαν συνοχή και αποτελεσματικότητα.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα (90΄+3΄) ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι σε βάρος του Ατρόμητου για χέρι αμυντικού μέσα στην περιοχή. Το εκτέλεσε ο Ιωαννίδης και διαμόρφωσε το τελικό σκορ 3-2.