Προχώρησε με «τεσσάρα» ο Ολυμπιακός

Ο,τι δεν κατάφερε σε ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός απέναντι στον Λεβαδειακό, το πέτυχε μέσα σε πέντε λεπτά, όταν σημείωσε τρία γκολ και "κλείδωσε" τη νίκη (4-0). Χρειάσθηκε πάντως ένα διαιτητικό λάθος για να ανοίξει το σκορ, το οποίο η ομάδα της Λειβαδιάς κρατούσε επί 50 λεπτά στο μηδέν, κλεισμένη στην άμυνα.

Οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν πολύ καλή εμφάνιση και στο α΄ ημίχρονο, δημιούργησαν πολλές σημαντικές ευκαιρίες, αλλά δεν μπορούσαν να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία. Ο Ναμάσκο βρισκόταν σε εξαιρετική ημέρα, ενώ στο 21΄ όταν ο Ιντέγε κατάφερε να ξεπεράσει τον Ισπανό τερματοφύλακα και έστειλε τη μπάλα στο τέρμα, ο Μουλόπουλος έσωσε σίγουρο γκολ.

Το β΄ ημίχρονο ξεκίνησε με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν γρήγορα το προβάδισμα με εκπληκτικό «ψαλίδι» του Ιντέγε που έφτασε τα 8 γκολ στη Super League. Ομως ο σκόρερ βρισκόταν σε καθαρή θέση οφσάιντ, που δεν υπέπεσε στην αντίληψη του βοηθού.

Το γκολ άλλαξε τη μορφή του αγώνα, που από «ερυθρόλευκος μονόλογος» μετατράπηκε σε αμφίρροπη αναμέτρηση.

Ο Λεβαδειακός ανοίχθηκε για να ισοφαρίσει. Εφτασε «μια ανάσα» από την ισοφάριση στη 61΄, όταν ο Γιακουμάκης αστόχησε σε κλασικό τετ-α-τετ με τον Λεάλι.

Κυνηγώντας την ισοφάριση, οι Λειβαδιώτες "άνοιξαν" στην άμυνα,  δίνοντας μεγαλύτερα περιθώρια δράσης στους επιθετικούς του Ολυμπιακού.

Μέσα σε λιγότερο από 5 λεπτά οι πρωταθλητές πέτυχαν άλλα  τρία γκολ και καθάρισαν το ματς.

Στο 69΄ ο Μιλιβόγεβιτς με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή, στο 71΄ ο Φορτούνης με πλασέ στην κίνηση και στο 74΄ ο Ιντέγε με κοντινή κεφαλιά μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έκανε συντήρηση δυνάμεων ενόψει του αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ (Πέμπτη) για το Europa League. Είχε κι ένα δοκάρι με τον Πάρντο στο 79΄ κι ένα χαμένο τετ-α-τετ (απέκρουσε ο Ναμάσκο) με τον ίδιο παίκτη στο 88΄.

Διαιτητής: Ευαγγέλου

Κίτρινες: Μποτία - Μαχαίρας, Ζεζίνιο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Μαρτίνς (74΄ Ανδρούτσος), Φορτούνης, Ελιουνούσι (72΄ Πάρντο), Σεμπά, Ιντέγε (77΄ Καρντόσο)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ναμάσκο, Τριποτσέρης, Κουλιμπαλί (60΄ Βασιλείου), Μαχαίρας (73΄ Καλτσάς), Σίλβα, Μάντζιος, Ζεζίνιο, Ουόν, Μιλιάζες, Μουλόπουλος, Καραμπουέ (46΄ Γακουμάκης)