Η Ρεάλ στον τελικό, με ήττα 1-2 από την Ατλέτικο

Η Ατλέτικο των "μαχητών" του Ντιέγκο Σιμεόνι έφθασε πολύ κοντά στη μεγάλη ανατροπή, αλλά έμεινε τελικά με τις εντυπώσεις και με την ικανοποίηση μιάς νίκης επί της νίκης επί της συμπολίτισσας της Ρεάλ, η οποία πήρε  την πρόκριση  στον τελικό του Champions League.

Οι "ροχιμπλάνκος" μπήκαν σεν... σίφουνας στο παιχνίδι, πολιόρκησαν τα καρέ της Ρεάλ  και  στο πρώτο 15λεπτο πέτυχαν δύο γκολ (με κεφαλιά του Σαούλ στο 12' και εκτέλεση πέναλτι στο 15' από τον Γκριεζμάν). Ηθελαν πλέον μόνον ένα ακόμη γκολ για να στείλουν το ματς στην παράταση (καθώς είχαν χάσει στον πρ΄βωτο ημιτελικό 0-3).

Συνέχισαν να παίζουν δυνατά και επιθετικά, δημιούργησαν και έχασαν ευκαιρίες.  Ομως, μία μαγική κίνηση του Μπενζεμά, αλλαξε τη ροή του παιχνιδιού και "κλείδωσε" την πρόκριση για τη Ρεάλ: Στο 42' Ο Γαλλοαλγερινός επιθετικός έκανε αλλεπάλληλες ντριπλες πάνω στη γραμμή του άουτ, πέρασε τη μπάλλα ανάμεσα από τρεις αμυντικούς της Ατλέτικο τρεις(!) αμυντικο και πάσσαρε  στον Κρόος. Το σουτ του Γερμανού απέκρουσε με το ένα χέρι ο Ομπλακ, η μπάλα έφτασε στον Ισκο, ο οποίος με προβολή  την έστειλε στα δίχτυα.

Για να προκριθεί η Ατλέτικο χρειαζόταν πλέον να πετύχει άλλα τρία γκολ χωρίς να δεχθεί κανένα - κάτι περισσότερο κι από θαύμα.

Συνέχισε πάντως επιθετικά, σφυροκόπησε την άμυνα της Ρεάλ,  έχασε σπουδαίες ευκαιρίες, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Στο τελικό που θα γίνει στο Κάρντιφ της Ουαλίας, η Ρεάλ θα αντιμετωπίσει την Γιουβέντους.