"Σίφουνας" ο Αρης, 3-0 τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο

Την 5η του νίκη σε έξι εκτός έδρας αγώνες πρωταθλήματος πέτυχε ο Αρης, επικρατώντας  του ΟΦΗ στο Ηράκλειο με 3-0. Με το σημερινό τρίποντο "έπιασε" στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα τον Ολυμπιακό, που έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Οι Θεσσαλονικείς παραμένουν έξι μήνες αήττητοι εκτός έδρας, σε οκτώ επίσημους αγώνες.

Ο Άρης μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο ματς και δημιούργησε δύο φάσεις για γκολ στα πρώτα πενήντα δευτερόλεπτα (!)

Στα 18 δευτερόλεπτα ο Σάντε Σίλβα σούταρε από δεξιά έξω από την περιοχή και είδε τη μπάλα να φεύγει έξω. Στην αμέσως επόμενη φάση με τον ίδιο παίκτη  ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ έκανε σωτήρια επέμβαση.

Μετά από ένα καταιγιστικό δεκάλεπτο του Άρη, ήταν η σειρά του ΟΦΗ να βγει μπροστά και να κάνει τέσσερις τελικές με τον Νέιρα.

Στη συνέχεια, κινούμενος με μεθοδικότητα και εκμεταλλευόμενος τους κενούς χώρους, ο Άρης έφτασε στο γκολ στο 29΄: Σε σουτ του Μάνου, ο τερματοφύλακας Σωτηρίου απέκρουσε και η μπάλα έφθασε στον Μπερτόλιο, ο οποίος πλάσαρε στα άδεια δίχτυα για το 0-1.

Στο 42’ έφτασε σε δεύτερο γκολ: Ο Ματίγια εκτέλεσε κόρνερ, ο Μπεναλουάν στο πρώτο δοκάρι πήρε την κεφαλιά και ο Μπερτόλιο ίσα που ακούμπησε την μπάλα για να κάνει το 0-2 σε άδεια εστία.

Στην επανάληψη ο Άρης έπαιξε συντηρητικά προκειμένου να διατηρήσει το πολύτιμο προβάδισμα των δύο τερμάτων.

Ο ΟΦΗ άρχισε να δημιουργεί φάσεις στα μέσα του β' ημιχρόνου. Στο 62’ ο Σαρντινέρο σούταρε έξω. Στο 66’ σουτ του Στάρτζεον  απέκρουσε ο Μπεναλουάν και  στη συνέχεια ο Σαρντινέρο πλάσαρε πάνω από την εστία.

Ο Μάντζιος φρέσκαρε πολύ την ομάδα του για το τελευταίο εικοσάλεπτο με τριπλή αλλαγή, ρίχνοντας στο ματς τους Μαντσίνι, Τζέγκο και Ματέο Γκαρσία.

Μετά από λίγο, οι Θεσσαλονικείς έφτασαν σε τρίτο γκολ: Ο Μαντσίνι έφυγε στην αντεπίθεση έβγαλε στην περιοχή, όπου ο Μάνος κέρδισε πέναλτι από τον Βαφέα.

Ο Ματίγια ήταν εύστοχος στην εκτέλεση και διαμόρφωσε το 0-3.

Ο Νέιρα είχε την ευκαιρία για το γκολ της τιμής στο 90+1’ αλλά το δεξί πλασέ πέρασε άουτ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Βούρος, Λυμπεράκης (78’ Κοροβέσης), Βαφέας, Διαμαντής, Στάικος (57’ Γρίβας), Μεγιάδο (86’ Σουρνάκης), Νέιρα Μπαλογιάννης (78’ Γιάννου) , Στάρτζεον, Σαρδινέρο (86’ Γκαργκαλατζίδης)

Άρης (Άκης Μάντζιος): Μπουσέ, Σούντγκρεν, Σάκιτς, Ρόουζ, Μπεναλουάν, Σάσα (90’ Μπακούτσης), Ματίγια, Μπρούνο Γκάμα (71’ Τζέγκο), Σάντε Σίλβα (71’ Μαντσίνι), Μπερτόλιο (71’ Ματέο Γκαρσία), Μάνος (79’ Κρίστιαν Λόπεθ)i