Η Αγγλία στον τελικό του Euro 2024 ! Νίκησε 2-1 την Ολλανδία

Η Αγγλία θα βρεθεί πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελικό Euro και θα διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα στην Ισπανία.

Οι Αγγλοι πήραν την πρόκριση για τον τελικό επικρατώντας της Ολλανδίας 2-1 με γκολ στο 90΄ κι ενώ στην αρχή του αγώνα είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ. Το γκολ σημείωσε ο Όλι Γουότκινς που είχε μπει αλλαγή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Ολλανδία, η οποία στην πρώτη της ουσιαστικά μεγάλη φάση κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό της συνάντησης με τον Τσάβι Σίμονς.

Στη συνέχεια η Αγγλία πήρε την κατοχή και πίεσε για την ισοφάριση, έχοντας πρωταγωνιστή τον Χάρι Κέιν.
Στο 13′ ο φορ της Μπάγερν δοκίμασε ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής που πέρασε λίγο άουτ. Ομως μετά από εξέταση του VAR αποδείχθηκε πως ο Ντουμφρίς βρήκε τον έμπειρο στράικερ και δόθηκε πέναλτι. Ο Κέιν εκτέλεσε άψογα στο 18′ και έγραψε το 1-1.

Στο 23′ τα «λιοντάρια» έφτασαν μια ανάσα από το δεύτερο γκολ. Ο Φόντεν έκανε ωραία ενέργεια, πλάσαρε, αλλά ο Ντουμφρίς έδιωξε ελάχιστα πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Οι Ολλανδοί ισορρόπησαν κάπως το ματς, αλλά δεν άλλαξε κάτι στο α΄ ημίχρονο.

Στο  δεύτερο μέρος η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τους «οράνιε» στο 65΄. Στο 79′ ο Σάκα βρήκε δίχτυα, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 89′ η Αγγλία απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο, όμως το σουτ του Πάλμερ πέρασε λίγο άουτ.

Ελάχιστα αργότερα όμως ήρθε η λύτρωση για την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ. Ο Όλι Γουότκινς που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, κινήθηκε εξαιρετικά, πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με ωραίο γύρισμα του κορμιού του, νίκησε τον Φερμπρούχεν διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 και δίνοντας την πρόκριση στους Άγγλους.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούχεν, Ντουμφρίς (90+3’ Ζίρκζε), Ντε Φράι, Φαν Ντάικ, Ακέ, Σχάουτεν, Ράιντερς, Σίμονς (90+3’ Μπρόμπεϊ) Μάλεν (46’ Βέγκχορστ), Ντεπάι (35’ Φέιρμαν), Χάκπο.

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Γκουεχί, Στόουνς, Σακά (903΄Κονσά), Μέινου (90+3’ Γκάλαχερ), Ράις, Τρίπιερ (46’ Σο), Μπέλινγκχαμ, Φόντεν (81’ Πάλμερ), Κέιν (80’ Γουότκινς).