Ελλάδα

Προκριματικά Euro 2024: Εχασε με πέναλτι από τη Γαλλία η εθνική μας

"Επεσε μαχόμενη" η εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου, στον τρίτο αγώνα των προκριματικών του Euro 2024: Εχασε από τη Γαλλία 1-0, με ένα πέναλτι που εκτελέστηκε από τον Εμπαπέ δύο φορές για να καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα

Το εθνικό μας συγκρότημα άντεξε στην πίεση των Γάλλων, που ήταν ασφυκτική στο πρώτο 20λεπτο. Ισορρόπησε το παιχνίδι, έβγαλε αντεπιθέσεις και απείλησε μερικές φορές την αντίπαλη εστία, παρόλο που τα τελευταία 35 λεπτά  έπαιζε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Μαυροπάνου.

Οι Γάλλοι δημιούργησαν και έχασαν πολλές ευκαιρίες- καμία όμως πολύ σπουδαία.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημειώθηκε στο 55΄από τον Εμπαπέ, με δεύτερη εκτέλεση πέναλτι. Στην πρώτη εκτέλεση απέκρουσε ο Βλαχοδήμος. Ο διαιτητής διέταξε επανάληψη, επειδή ο Μαυροπάνος (ο οποίος είχε υποπέσει στο πέναλτι) είχε το ένα πόδι μέσα στην περιοχή κατά τη στιγμή της εκτέλεσης.