Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ισπανία, επικράτησε 2-1 της Αγγλίας

Για 4η φορά στην Ιστορία της και πρώτη μετά από 12 χρόνια η Ισπανία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης! Μετά το 1964, 2008 και 2012, η «Ρόχα» του Λουίς ντε Λα Φουέντε, επικράτησε με 2-1 της Αγγλίας στο μεγάλο τελικό του EURO 2024, που διεξήχθη στο «Ολυμπιακό Στάδιο» του Βερολίνου, επιβεβαιώνοντας για 7η φορά στη διάρκεια της διοργάνωσης ότι ήταν η κορυφαία ομάδα του 17ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Ο 4ος ευρωπαϊκός τίτλος καθιστά την Ισπανία την πρώτη εθνική ομάδα που καταφέρνει κάτι τέτοιο στη Γηραιά ήπειρο, στην 5η της παρουσία σε τελικό, μετά από εκείνον του 1984, όταν είχε ηττηθεί από την «οικοδέσποινα», Γαλλία, με 2-0!

Η Αγγλία, όπως και πριν από τρία χρόνια στο Γουέμπλεϊ δεν κατάφερε να πάρει το πρώτη της Ευρωπαϊκό τρόπαιο, στη δεύτερη συνεχόμενη παρουσία της στον μεγάλο τελικό του τουρνουά.

Οι δύο ομάδες δεν πρόσφεραν θέαμα στο πρώτο ημίχρονο και ο αγώνα ήταν κακός. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκαν, δημιούργησαν φάσεις και επέτυχαν γκολ.

Από τα πρώτα λεπτά του τελικού η Ισπανία έδειξε τη διάθεσή της να πάρει τον έλεγχο με κατοχή της μπάλας και να προσπαθήσει να απειλήσει. Η Αγγλία έπαιζε άμυνα, με τη φιλοδοξία να «χτυπήσει» σε γρήγορες αντεπιθέσεις.

Η μοναδική αξιόλογη φάση δημιουργήθηκε στο 45+1′ ουσιαστικά, όταν το σουτ του Φόντεν στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Ράις βρήκεσε ετοιμότητα τον Σιμόν.

Στο 47ο λεπτό όμως ο τελικός μπήκε σε εντελώς διαφορετική διάσταση και για τους δύο μονομάχους.

Πρωταγωνιστές οι δύο ακραίοι της επίθεσης των Ισπανών:Ο Γιαμάλ βρήκε σε θέση βολής τον Γουίλιαμς εντός περιοχής της Αγγλίας με φοβερή κάθετη πάσα. Εκείνος "εκτέλεσε" τον Πίκφορντ με αριστερό πλασέ στην κίνηση (1-0).

Στα επόμενα δέκα λεπτά η Ισπανία είχε τρεις ακόμη καλές στιγμές με τους Όλμο (48′), Μοράτα (55′) και Γουίλιαμς (56′).

Η πρώτη καλή φάση για την Αγγλία στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 64′ με το σουτ του -κορυφαίου παίκτη της- Μπέλιγχαμ που έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι του Σιμόν.

Στο 73οι Άγγλοι βρήκαν την άμυνα της Ισπανίας ανοργάνωτη και την τιμώρησαν: Ο Μπέλιγχαμ έστρωσετη μπάλα στον Πάλμερ, που με συρτό σουτ εκτός περιοχήςέστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Σιμόν (1-1).

Μετά από την ισοφάριση, οι Ισπανοί ήταν εκείνοι που ξαναπήραν τη μπάλα στα πόδια τους και άσκησαν πίεση. Στο 82΄έχασαβ τεράστια ευκαιρία για το 2-1 όταν έκρυψαν τη μπάλα και ο Γιαμάλ βρέθηκε τετ α τετ με τον Πίκφορντ, υποχρεώνοντας τον κίπερ της Έβερτον σε σπουδαία επέμβαση.

Η Ισπανία βρήκε το πολυπόθητο δεύτερο γκολ στο 87΄: Ο Κουκουρέγια έκανε γύρισμα από τα αριστερά, Ογιαρθάμπαλ βγήκε πρώτος στην πορεία της μπάλας και πρόλαβε τον εξερχόμενο Πίκφορντ για να κάνει το 2-1 με κοντινό πλασέ.

Οι Άγγλοι βγήκαν όλοι μπροστά για να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης ώστε να οδηγήσουν το ματς στην παράταση.  Στο στο 90′ είχαν την ευκαιρία, αλλά δεν τα κατάφεραν, καθώς ο  Όλμο σταμάτησε τη μπάλα πάνω στη γραμμή με σωτήρια κεφαλιά.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάντ (83′ Νάτσο), Λαπόρτ, Κουκουρέγια, Ρόδρι (46′ Θουμπιμέντι), Φαμπιάν Ρουίθ, Γιαμάλ (89′ Μερίνο), Όλμο, Γουίλιαμς, Μοράτα (67′ Ογιαρθάμπαλ)

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκέι, Σακά, Μέινου (70′ Πάλμερ), Ράις, Σο, Φόντεν (89′ Τόνι), Κέιν (61′ Γουότκινς), Μπέλιγχαμ